Temos

Atnaujinta 2019-09-16

AB „Kretingos grūdai“

AB „Kretingos grūdai“ – grūdų perdirbimo bendrovė, įsikūrusi vakarinėje Kretingos miesto dalyje, 27 km atstumu nuo jūrų uosto ir Klaipėdos. Įmonės užimama teritorija – 10 hektarų, šalia magistralinio geležinkelio, turi savo atšaką pakrovimo ir iškrovimo darbams vykdyti. Tai viena didžiausių pašarų gamybos bendrovių šalyje, 2005 m. užėmusi 27 proc. šių produktų rinkos, pagaminusi 96 tūkst. 144 t produkcijos, pajamos – 90,9 mln. Lt, grynasis pelnas – 10,5 mln. Lt; 2006 m. turėjo130 darbuotojų; 25 proc. produkcijos eksportavo į Rusiją, Baltarusiją, Ukrainą.

AB „Kretingos grūdai“ turi atstovybes Maskvoje ir Minske. 2006 m. valdė: 91 proc. bendrovės „Kontvainiai“ (verčiasi kiaulininkyste), 90 proc. „Labtesta“ (pašarų, vandens, teršalų ir kt. tyrimai, įvairios konsultacijos), apie 84 proc. „Raminora“ (ši bendrovė valdo Druskininkų sveikatos ir poilsio centrą „SPA-Vilnius“), 67 proc. „Remtama“ (prekyba žemės ūkio technika ir įranga), 10 proc. „Bridimekso“ kiaulių veislininkystės fermos, 75 proc. Kaliningrado paukščių fabriko, 65 proc. Kaušėnų paukštyno akcijų.

1945 m. tuometiniame garvežių depo pastate buvo įsteigtas grūdų priėmimo punktas. Grūdams priimti naudotos patalpos tada buvo garvežių depo pastatas ir keletas karo metų medinių barakų. 1957 m. buvo patvirtintas nutarimas grūdų priėmimo teritorijoje pastatyti kombinuotųjų pašarų gamybos cechą. 1958 m. liepos 12 d. pagamintos pirmosios tonos kombinuotųjų pašarų. Ši data laikoma kombinuotųjų pašarų cecho įkūrimo data. Tuo metu Kretingos grūdų produktų kombinatas buvo šalyje antroji įmonė, gaminanti kombinuotuosius pašarus. Didėjant kombinuotųjų pašarų rinkai, 1983 m. pradėta statyti naujoji 630 t per parą gaminanti kombinuotųjų pašarų gamykla. Ji veiklą kaip AB „Kretingos grūdai“ pradėjo nuo 1994 m.

AB „Kretingos grūdai“ produkcija gaminama pagal naujausius Europos Sąjungos reikalavimus. Įmonė turi Taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimą.

Siekiant gaminti kokybiškus produktus, buvo sukurtas modernus techninis pagrindas ir suburta specialistų komanda. Vėliau pradėta galvoti apie kokybės vadybos sistemos sukūrimą ir įdiegimą. 1998 m., pasitelkus konsultacinę firmą „Uolektis“, įmonėje pagal tarptautinio ISO 9001 standarto reikalavimus įdiegta kokybės vadybos sistema. 2002 m. kokybės vadybos sistema buvo atnaujinta, įdiegus ISO 9001:2000 standartą. Kokybės vadybos sistema garantuoja, kad įmonė aukštų kokybės kontrolės standartų laikosi visoje grandinėje – nuo žaliavų pirkimo iki pardavimo ir konsultacijų galutiniam vartotojui.

AB „Kretingos grūdai“ 2002 m. pirmoji tarp šalies grūdų perdirbėjų sėkmingai įdiegė aplinkos apsaugos vadybos sistemą, atitinkančią ISO 14001 standartą.

2004 m. Lietuvos pramonininkų konfederacija kartu su LR ūkio ministerija ir Lietuvos ekonominės plėtros agentūra AB „Kretingos grūdai“ pripažino nominacijos „Lietuvos geriausias metų eksportuotojas“ nugalėtoja.

2004–2006 m. įmonė tapo Lietuvos pramonininkų konfederacijos paskelbto konkurso „Sėkmingai dirbanti įmonė“ nugalėtoja.

2005 m. AB „Kretingos grūdai“ – „Sampo“ banko Metų klientė.

Tais pačiais metais Lietuvos verslo darbdavių konfederacija pripažino AB „Kretingos grūdai“ konkurso „Geriausias smulkaus ir vidutinio verslo atstovas 2005“ nugalėtoja, LR žemės ūkio ministerija įteikė padėką kaip daugiausia eksportuojančiai įmonei vidutinių įmonių grupėje, o Kretingos rajono savivaldybė ir VšĮ Kretingos verslo informacijos centras konkurse „Geriausias Kretingos rajono smulkaus ir vidutinio verslo atstovas“ įteikė nominacijos „Kretingos rajono metų įmonė 2005“ diplomą.

2006 m. įmonėje pradėtas gaminti naujos sudėties baltyminis vitamininis papildas vištoms dedeklėms ir broileriams. Sumontuota nauja olandų firmos CPM granuliavimo linija, skirta paršelių ir paukščių starteriniams pašarams granuliuoti. Šioje technologijos linijoje pagaminti lesalai – itin aukštos kokybės ir mažo skersmens (1,8 mm) granulės – mėsinių veislių viščiukams broileriams ypač populiarūs užsienyje. Šis produktas pelnė medalį parodoje „Lietuvos agropanorama 2006“.

Lietuvos pramonininkų konfederacijos konkurse „Lietuvos metų gaminys 2006“ visaverčiai pašarai KRET-KOM P1 įvertinti sidabro medaliu.

2007 m. Lietuvos pramonininkų konfederacija pagerbė verslui ir mokslui nusipelniusias įmones. Tarp 2006 m. pripažintų eksportuotojų buvo ir „Kretingos grūdai“. Bendrovė 2006 m. pardavė 9,6 proc. daugiau produkcijos negu 2005-aisiais. Eksportavo apie 50 proc. pagaminamos produkcijos. Visa eksportuojama produkcija buvo išvežama į vienintelę šalį – Rusiją. Šios šalies paukščių, kiaulių kompleksai pirko vitamininius, mineralinius, baltyminius papildus.

2007 m. bendrovė tapo Lietuvos pramonininkų konfederacijos konkurso „Sėkmingai dirbanti įmonė“ laureate.

Lyginant 2007 m. ir 2008 m. tuos pačius sausio–rugsėjo mėnesių laikotarpius, bendrovė gaminamos produkcijos eksportą padidino daugiau kaip 39 proc., nuo 15 470 t iki 23 505 t. Augimą lėmė eksportas į Rusiją.

Per 2008 m. tris ketvirčius „Kretingos grūdai“ 846 tūkst. Lt investavo į gamybinio ir technologinio proceso modernizavimą. Įmonėje įdiegta aplinkos apsaugos vadybos sistema, atitinkanti LST EN ISO 14001:2005 reikalavimus. Didėjo bendrovės konkurencingumas.

2008 m. Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų asociacija ir žurnalas „Made in Lithuania“ AB „Kretingos grūdai“ pripažino didžiausią eksporto augimą pasiekusia įmone ir suteikė nominaciją „Sėkmės žingsnis-2008“. Parodoje „Ką pasėsi“ bendrovė pažymėta už masalą žuvims.

2012 m. parodoje „Ką pasėsi“ įmonė pristatė visą savo gaminių asortimentą – nuo pašarų viščiukams, vištoms, paršeliams, kiaulėms, raguočiams iki pašaro bei jauko žuvims ir ėdalo šunims. Pateikė dvi naujienas – pašarus sraigėms ir avims. Bendrovės produkcijos ūkininkai gali įsigyti bet kurioje Lietuvos vietoje, nes atstovybės įsteigtos Rokiškyje, Panevėžyje, Kaune, Vilniuje, jų esama visame Žemaitijos regione.

2014 m. „Kretingos grūdai“ su bendrove „Imlitex grūdai“ pasirašė paslaugų sutartį. Pagal ją, „Imlitex grūdai“ tapo „Kretingos grūdų“ elevatoriaus operatoriumi, t. y. nuomojasi visas įmonės elevatoriaus talpas ir aprūpina gamybą pašariniais grūdais. Dėl šios dviejų įmonių partnerystės išaugo „Kretingos grūdų“ paslaugų ir elevatoriaus apyvarta. Išmontuota labiausiai susidėvėjusi, dar 1995-aisiais įsigyta, bendrovės džiovykla. Vietoj jos pastatyta ekonomiška vokiečių firmos „Buhler“ džiovykla, kuri ne tik paspartino džiovinimą ir sumažino eiles, bet ir buvo pirmoji tokia Baltijos regione. Džiovyklos našumas – 78 t per valandą 4 proc. drėgmei sumažinti. Ji pritaikyta žirniams ir pupoms džiovinti, o tai Lietuvoje ypač aktualu. Projektą įgyvendinusi per rekordiškai trumpą laiką – vos per du mėnesius atsigabenusi įrangą, sumontavusi ją, išliejusi galingus pamatus – „Kretingos grūdų“ komanda tapo savotiška daugiau negu 150 metų gyvuojančios šveicarų kompanijos „Buhler“ ambasadore regione.

20-ojoje respublikinėje parodoje „Ką pasėsi 2015“ bendrovei „Kretingos grūdai“ įteiktas prizas už ilgametį dalyvavimą parodoje. Joje, be įprastinio įmonės gaminamo pašarų asortimento, „Kretingos grūdai“ pristatė ir du naujus gaminius: pašarą avims ir lesalus putpelėms. Paukščių augintojai ypač noriai perka „Kretingos grūdų“ gaminamus lesalus vienadieniams broileriams.

2015 m. AB „Kretingos grūdai“ saugoti iš ūkininkų priėmė 3 298 t naujo derliaus grūdų, o įskaitant ir atvežtuosius geležinkeliu – beveik 6 tūkst. t. Lyginant su 2014 m. tuo pačiu laikotarpiu, įmonės saugyklose grūdų buvo supilta apie 22 tūkst. t daugiau, iš viso – 61 tūkst. t. Grūdus iš ūkininkų supirko ir „Kretingos grūduose“ sandėliavo įmonės: „Agrochema“, „Agrorodeo“, „Agrosfera“, „Agrospelta“, „Baltic Agro“, BSLT, „Kauno Linasagro“, „Scandagra“.

2016 m. pašaras putpelėms apdovanotas parodos „Sprendimų ratas“ laureatų medaliu.

Nuo 2018 m. Steponas Baltuonis nebedirba AB „Kretingos grūdai“ vykdomuoju direktoriumi. Iš darbo įmonėje, kurioje dirbo daugiau kaip 33 metus (1984 m. rugsėjo mėn. pradėjo eiti vyr. energetiko pavaduotojo pareigas, vėliau buvo vyriausiasis mechanikas, vyriausiasis inžinierius, technikos direktorius, nuo 1999 m. – generalinis direktorius, o pastaraisiais metais – vykdomasis direktorius), išėjo savo noru. Tokį sprendimą lėmė pokyčiai: 2017 m. rugsėjo mėn. bendrovės grūdų elevatorius nupirko „Agrokoncerno grūdai“, įmonėje buvo mažinama darbuotojų.

Parengė Rita Vaitkienė, 2018

LITERATŪRA IR ŠALTINIAI:

 1. Apie mus [interaktyvus]. Iš Akcinė bendrovė „Kretingos grūdai“. [Kretinga]. [b. m.]. [žiūrėta 2018 m. rugsėjo 12 d.]. Prieiga per internetą: <http://www.kgrudai.lt/apie-mus.html>.
 2. „P. n.“ informacija. „Kretingos grūdams“ nebevadovaus [interaktyvus]. Iš Pajūrio naujienos, 2018, kovo 13 [žiūrėta 2018 m. rugpjūčio 21 d.]. Prieiga per internetą: <http://www.pajurionaujienos.com/index.php?act=exp&sid=16824>.
 3. VITKAUSKIENĖ, Vitalija. Tarp geriausių – „Kretingos grūdai“ ir kretingiškis Vladas Bumelis [interaktyvus]. Iš Pajūrio naujienos, 2007, birželio 15 [žiūrėta 2018 m. rugpjūčio 21 d.]. Prieiga per internetą: <http://www.pajurionaujienos.com/index.php?act=exp&sid=1370>.
 4. Kretingos grūdai. Iš Vikipedija: Laisvoji enciklopedija [interaktyvus]. [b. v.]: [b. l.], [b. m.]. Atnaujinta 2016 m. vasario 5 d. [žiūrėta 2018 m. rugpjūčio 21 d.]. Prieiga per internetą: <https://lt.wikipedia.org/wiki/Kretingos_gr%C5%ABdai>.
 5. „P. n.“ informacija. „Kretingos grūdai“ laimėjo Didįjį Lietuvos eksporto prizą [interaktyvus]. Iš Pajūrio naujienos, 2008, lapkričio 18 [žiūrėta 2018 m. rugpjūčio 21 d.]. Prieiga per internetą: <http://www.pajurionaujienos.com/index.php?act=exp&sid=3111>.
 6. VITKAUSKIENĖ, Vitalija. Sunkmetį įveikę „Kretingos grūdai“ kopia į viršų [interaktyvus]. Iš Pajūrio naujienos, 2015, balandžio 7 [žiūrėta 2018 m. rugpjūčio 21 d.]. Prieiga per internetą: <http://www.pajurionaujienos.com/index.php?act=exp&sid=12490>.
 7. VAŠKYTĖ, Viktorija. „Kretingos grūdai“ pasitelkė vokiškas inovacijas [interaktyvus]. Iš Pajūrio naujienos, 2015, liepos 21 [žiūrėta 2018 m. rugpjūčio 21 d.]. Prieiga per internetą: <http://www.pajurionaujienos.com/?nr=964>.
 8. VITKAUSKIENĖ, Vitalija. Muša grūdų priėmimo rekordus [interaktyvus]. Iš Pajūrio naujienos, 2015, rugpjūčio 21 [žiūrėta 2018 m. rugpjūčio 21 d.]. Prieiga per internetą: <http://pajurionaujienos.lt/?sid=13053&act=exp>.
 9. PUIŠIENĖ, Audronė. „Kretingos grūdai“ – parodos laureatai. Iš Pajūrio naujienos, 2008, balandžio 29, p. 4.
 10. PUIŠIENĖ, Audronė. Į rinką „Kretingos grūdai“ sugrįžta užkariauti naujų pozicijų. Iš Pajūrio naujienos, 2012, balandžio 10, p. 4.
 11. VAŠKYTĖ, Viktorija. Grūdus džiovins su šveicariška precizija [interaktyvus]. Iš Pajūrio naujienos, 2015, rugpjūčio 4 [žiūrėta 2018 m. rugpjūčio 21 d.]. Prieiga per internetą: <http://www.pajurionaujienos.com/index.php?act=exp&sid=12986>.
 • Savivaldybės biudžetinė įstaiga.
 • Kodas 190287259.
 • Duomenys kaupiami ir saugomi
 • Juridinių asmenų registre
Dažniausiai užduodami klausimai