Temos

Atnaujinta 2020-11-05

VšĮ Kartenos katalikiškoji palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninė

Kretingos rajone veikia dvi slaugos ligoninės. Tai – Salantų palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninė bei Kartenos katalikiškoji palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninė.

Slaugos paslaugų, ypač vyresnio amžiaus žmonėms, poreikis didėja, nes mūsų visuomenė sensta, o vaikai, kurie galėtų prižiūrėti senus tėvus, dirba arba išvyksta svetur ir negali savo artimųjų slaugyti namuose. Slaugos paslaugos teikiamos ne tik Kretingos ligoninėje, bet ir Kartenos bei Salantų slaugos ligoninėse.

Kartenos ligoninė pradėjo veikti 1994 m., kai sudegė senoji Kartenos miestelio ligoninė. Kartenoje veikianti stipri „Caritas“ organizacija ėmėsi ieškoti paramos ligoninei – buvo sumanyta ją įkurdinti tuščiose darželio patalpose. „Caritas“ surado rėmėjų iš Nyderlandų šalpos fondo, o paskui – Liuteno maltiečius. Liuteno Maltos riterių ordino organizacijos atstovai 1997–2007 m. padėjo Kartenoje įkurti slaugos ligoninę. Keliavo vilkstinės sunkvežimių su labdara: statybinių medžiagų, įrangos ligoninei, jos virtuvei, slaugos priemonių. Su maltiečių pagalba Kartenos ligoninė tapo pirmąja ligonine Lietuvoje, aprūpinta moderniomis lovomis, virtuvės įranga, reikalingomis slaugos priemonėmis. Ilgametė Kartenos slaugos ligoninės vyriausioji gydytoja Antanina Staškevičienė apdovanota suverenaus Maltos riterių ordino Vokietijos asociacijos Garbės ženklu.

Kartenos ligoninėje teikiamos dvejopos paslaugos: slaugos, už kurias moka Teritorinė ligonių kasa, ir globos – už jas moka Savivaldybė. Į šią ligoninę siunčiami tik Kretingos rajono gyventojai. Slaugyti atvežami ir itin sunkūs ligoniai, ne vienas jų čia užbaigia savo gyvenimo kelionę. Ligoninėje įrengta koplyčia, kur ligoniai gali pasimelsti, sykį per mėnesį kunigas joje aukoja šv. Mišias.

Kartenos slaugos ligoninėje yra apie 30 slaugos lovų. Jų poreikis didžiulis, ypač – šaltuoju metų laiku, nes atvyksta ligoniai ne vien iš Kartenos, bet ir iš aplinkinių vietovių. Vieno ligonio slaugos trukmė – iki 4 mėn. per metus. Ligoniai aprūpinami būtiniausias medikamentais, slaugos priemonėmis. Slaugos ir palaikomojo gydymo paslaugas kasmet gauna apie 200 pacientų.

2020 m., nepaisant sunkių sąlygų dėl koronaviruso pandemijos, Kartenos katalikiškojoje palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninėje buvo užimtos kone visos lovos – 29 ligoniai.

Parengė Rita Vaitkienė, 2020

LITERATŪRA IR ŠALTINIAI:

 1. „P. n.“ informacija. Kartenos slaugos ligoninė – vis dar be vyriausiojo gydytojo. Pajūrio naujienos, 2019, balandžio 4, p. 4.
 2. JUŠKEVIČIUS, Andrius. Kartenos slaugos ligoninės gydytojos – ir prie ligonių, ir už direktorių. Švyturys, 2019 lapkričio 15, p. 6–7.
 3. RAPALIS, Aurimas. Pradėti Salantų palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės atnaujinimo darbai. Pajūrio naujienos, 2013, rugsėjo 17, p. 5.
 4. ŠEŠKEVIČIENĖ, Irena. Senstant visuomenei, daugėja slaugomų ligonių. Pajūrio naujienos, 2017, rugpjūčio 4, priedas „Sveikata“, p. 9, 12.
 5. ŠEŠKEVIČIENĖ, Irena. Seni ir pasiligoję nėra „nurašyti“. Pajūrio naujienos, 2016, liepos 8, priedas „Sveikata“, p. 9.
 6. ŠEŠKEVIČIENĖ, Irena. Slaugos ligoninėse rūpinamasi sunkiais ligoniais. Pajūrio naujienos, 2020, balandžio 3, priedas „Sveikata“, p. 8.
 7. ŠEŠKEVIČIENĖ, Irena. Kartenos ligoninė – rajono politikų rankose. Pajūrio naujienos, 2012, sausio 17, p. 1, 4.
 8. ŠEŠKEVIČIENĖ, Irena. Vokietijos maltiečių padėka karteniškėms. Pajūrio naujienos, 2013, balandžio 12, p. 5.
 • Savivaldybės biudžetinė įstaiga.
 • Kodas 190287259.
 • Duomenys kaupiami ir saugomi
 • Juridinių asmenų registre
Dažniausiai užduodami klausimai