Temos

Atnaujinta 2023-08-08

Naudingosios iškasenos

Kretingos rajone gelmių turtai nepakankamai ištirti, šie darbai dar laukia savo eilės. Buvo vykdomi geologiniai tyrinėjimai, ieškoma naftos klodų, tačiau išsamiam žemės gelmių vaizdui susidaryti duomenų trūksta.

Išžvalgyti paviršiaus naudingųjų iškasenų – žvyro, smėlio ir durpių – telkiniai.

1998 m. Kretingos rajone buvo inventorizuota 14 durpių telkinių, užėmusių 135,5 km2 plotą, iš jų eksploatuojami buvo 3 durpynai 92 ha plote.

Žvyro ir žvyro-smėlio karjerų buvo inventorizuota 48 bendrame 169,3 km2 plote. Iš šio įspūdingo skaičiaus baigti eksploatuoti 42 karjerai.

Žemės reformai einant į pabaigą, plotai su žvyro telkiniais tapo privačia nuosavybe, todėl rajono savivaldybė susiduria su dideliais sunkumais, tiesdama vietinius kelius ir aprūpindama statybas žvyru.

Rajonas turi dideles požeminio (spūdinio) vandens atsargas, sutelktas biriuose tarpmoreniniuose kvartero horizontuose. Požeminiai vandenys gerai izoliuoti didžiojoje rajono dalyje, blogai izoliuoti Pajūrio žemumoje ir kairiajame Salanto krante.

Tenžės slėnyje rastas ir eksploatuojamas gydomojo purvo ir mineralinio vandens telkinys. Tikėtina, kad tokių vietų yra ir daugiau.

Ledyniniai kraštiniai dariniai mums paliko gausius lauko akmenų telkinius. Jų gerokai sumažėjo melioruojant laukus, tačiau šios vertingos statybinės medžiagos vis dar gausu.

Rimantas Antanas Kviklys, 2008

  • Savivaldybės biudžetinė įstaiga.
  • Kodas 190287259.
  • Duomenys kaupiami ir saugomi
  • Juridinių asmenų registre
Dažniausiai užduodami klausimai